Tvorba

Jana ve své umělecké práci tvoří sóla i multimediální představení ve spolupráci s umělci z různých oborů, zabývá se site specific a zapojením místních komunit do uměleckého procesu. Momentálně také vyvíjí projekty spojující digitální technologie, projekci a tanec.

Nejnovější představení (2019 – 2016)

Opravdoví

Co všechno se děje v momentě, kdy sledujete toto představení? A ovlivňují se souběžné události navzájem?
Kdo je ve světě obývaném přítomnými, vzdálenými i virtuálními aktéry tím Opravdovým?  

Originální multimediální představení, které spojuje dění ve dvou městech do jednoho diváckého zážitku. Fúze současného tance, hudby a nejnovějších technologií přináší Networked Performance a poprvé uvádí tento žánr napříč českými regiony.

Autoři si kladou otázky: Jaký vztah si jako pozorovatel vytváříme k osobám přenášeným skrz média? Jak naše pozornost putuje od fyzicky přítomného dění k obrazovkám a projekčním plátnům a zpět? Kdo vytváří naši realitu a kolik ta má vrstev?

Režie: MovementTouch – Jana Bitterová & Ian Biscoe
Choreografie: Jana Bitterová ve spolupráci s performery
Vizuální umění, scénografie a technologické řešení: Ian Biscoe
Hudba: George De Decker
Účinkují: Helena Šťávová Ratajová, Roman Zotov-Mikshin

UVÁDÍME V 2019:
24. října v Ponec, Praha & K3, Olomouc
31. října v DIOD, Jihlava & Moving Station, Plzeň

Celý tým & Fotky

A Short Journey into Folded Space

Toto Networked Performance propojilo tanečníky v Muzeu současného umění (MACBA) v Barceloně a v International Convention Centre (ICC) v Birminghamu, UK.

Vytvořeno pro zahájení konference Digifest v Birminghamu 12. března 2019.

Koncept, režie, vizuální umění, technologie a produkce: Studio Biscoe
Choreografie a koprodukce: Jana Bitterová – MovementTouch
Koprodukce: Benjamin Goodway – Jisc
Původní hudba: Anthony Fiumara
Tanečníci: Erica Mulkern, Maitane Sarralde Ussia, Bruno Ramri, Laia Mora, Paula Carmona Jimenez, Margherita Bergamo
Podpořeno: JiscConsorci de Serveis Universitaris de Catalunya (CSUC);
Barcelona Museum of Contemporary Art (MACBA)Fundación Épica, BadalonaAcademy of Music & Performing Arts (AMPA), Tilburg; Associação Desportiva e Cultural da Raposeira

Celý tým & Fotky

Similarities

Site Specific Networked Performance / Real-Time-Made Film
spojující umělce v Kodani, Miami, Barceloně a Praze.

Čtyři kamery zachycují umělce, kteří jsou průvodci na cestě čtyřmi lokalitami. Divák je pozván, aby zažil prolnutí zdánlivě podobných míst a putoval ze světa malých detailů až do postupného odkrytí celých lokalit a jejich jedinečnosti.

Vše se odehrálo ve stejný moment za doprovodu živého hudebního doprovodu z Prahy. Audio a video ze všech lokalit bylo s minimálním zpožděním přenášeno do Kodaně, kde Ian Biscoe ihned mixoval, komponoval a promítal film místnímu publiku. Žádná post-produkce, pouze interakce v reálním čase 3. dubna 2017.

Credits

Longing for the Impossible for the Moment it is Real

Spolupráce na Networked Performance organizovaném Royal Danish Academy of Music V Kodani – první veřejné networked performance v Dánsku.

Longing for the Impossible obsahuje 5 současných hudebních skladeb, které jsou interpretovány hudebníky a tanečníky v Kodani, Barceloně a Londýně.

Jana Bitterová spolupracovala s tanečníky Marii Lykkemark Simonsen, Georgiou Kapodistriou, Indrekem Kornelem, Brunem Ramri, Irenou Garcíou and  Eliou Genis, aby společně vytvořili internetem propojenou choreografii, která následovala vizuální téma rotujících sfér vytvořené Studiem Biscoe (inspirované modelem atomu dánského fyzika Nielse Bohra).

Všichni účinkující, fyzicky se nacházejí na různých místech, se stali součástí jedné scény, kterou sledovali diváci.

Credits & Podrobný popis

Fantastické cesty Kryštofa Haranta

Instalace s tanečním představením na zdech hradu Pecka, která poeticky vypráví o cestě bývalého hradního pána a renesančního člověka Kryštofa Haranta.

V roce 1598/99 Harant absolvoval dvouroční poutní cestu, o které sepsal jedinečnou knihu Putování aneb cesta z Království českého do Benátek a odtud po moři do země Svaté, země judské a dále do Egypta vydané roku 1608. Instalace mimo jiné obsahovala animaci kreseb, kterými Kryštof Harant ilustroval svůj cestopis. V hudebním doprovodu se také objevila Harantova skladatelská tvorba, část pětihlasé mše Missa quinis vocibus super Dolorosi martir.

Uvedeno v červnu 2017 v rámci Festivalu Pecka.

Vizuální umění, Animace & Projection Mapping: Studio Biscoe
Choreografie, Tanec: Jana Bitterová

Foto: Hynek Kalista

Biscoe Bitterova Project

Výzkum inovativních přístupů
pro spolupráci tance a vizuálního umění
pomocí použití digitálních technologií

Jana Bitterová a Studio Biscoe (vizuální umění & technologie) se společným jménem “BBP” rozvíjejí postupy, jimiž se vizuální a taneční umělci dostávají do živého dialogu.  Vytvářejí prostředí, ve kterém gesta vizuálního umělce tvoří obrazy promítané na scénu a se kterými může tanečník komunikovat.

BBP používá technologie jako jsou např. pohybové senzory, projection-mapping a další. Umělci tak na sebe můžou reagovat v kontextu improvizovaného i strukturovaného představení.

Vycházejích z improvizace, BBP se zabývá tématem hranic, a to jak v konkrétních situacích, tak v abstraktnější rovině. BBP také spolupracuje s hudebníkem Oakem Matthiasem.

Free Three

Jana je členem improvizačního tria Free Three spolu s tanečníkem Kuldipem Singh-Barmi a violoncellistou Oakem Matthiasem.

Free Three se zabývá improvizací jako formou uměleckého vyjádření. 

Pravidelně uvádí akce nazvané Practice number X, improvizované konverzace pohybu a zvuku. Pomocí naslouchání, vnímavosti a pohotových reakcí vzniká kompozice v reálném čase.

Dva tanečníci a hudebník přijímají výzvu být v režii přítomného okamžiku.

Bridge to Everywhere: 234

Multimediální Networked představení používající nejnovější technologie a spojující tanec, živou i předem nahranou hudbu a projekci vizuálních obrazů.

Představení Bridge to Everywhere: 234 se stalo prvním v historii, které pomocí internetu spojilo v reálném čase tanečníky na Kubě a v USA. A to navzdory výzvě, kterou představovala kvůli politické situaci nedostupnost internetu na Kubě.

Představení zkoumá pouta mezi novým domovem imigrantů a zemí jejich původu a to, jaký vliv na ně mají technologie.
……………………………………………………………………………………
Producer, Visual Artist & Systems Engeneering: Ian Biscoe
Choreography & Artistic Adviser: Jana Bitterova
Performers: Miami dancers – Liony Garcia, Alejandro Ransoli, Samantha Pazos, Ivonne Batanero; Havana dancers – Rosario Cardenas Company (Claudia Lorena Rodríguez, Yanet Garau Rodríguez, Daniel Belcourt Valdés, Luis Angel Delgado Gómez)
Music: drummers – Dennys Papacho Savon, Eduardo Rodriguez, additional music by Nacional Electrónica and Andrew Yeomanson / Spam Allstars

Premiéra: 22. 3. 2016, New World Symphony, Miami

www.bridgetoeverywhere.com

Nejnovější videa

OPRAVDOVÍ (Trailer)

Similarities

Longing for the Impossible

Biscoe Bitterova Project – Highlights “Digitalization”

Biscoe Bitterova Project “Analog Improvisation”

Free Three: Practice No. 21

Bridge To Everywhere: 234 – Highlights

Bridge To Everywhere: 234 – Opening Act “Connected/disconnected”